pracodawców. Posiadanie ważnego okresowego szkolenia BHP jest niezwykle istotne, ponieważ wynika z przepisów prawnych regulujących kwestie związane z bezpieczeństwem i higieną pracy. Można wyróżnić kilka rodzajów okresowych szkoleń BHP, które są podzielone ze względu na rodzaj wykonywanej pracy. Ponadto poszczególne rodzaje okresowych kursów z bezpieczeństwa i higieny pracy posiadają różny okres ważności i składają się z innej ilości godzin lekcyjnych. Rodzaje okresowych szkoleń BHP to szkolenia dla pracowników administracyjno-biurowych, dla pracodawców i osób kierujących innymi pracownikami, a także szkolenia dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych. Ponadto można wyróżnić jeszcze szkolenia BHP dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach inżynieryjnych.
Wstępne szkolenia BHP
Wstępne szkolenia BHP są takim rodzajem kursu, który jest przeznaczony dla pracowników zaczynających pracę w danym zakładzie lub firmie. Pracodawca, który przyjmuje daną osobę do pracy musi upewnić się, że posiada ona ukończone szkolenie wstępne z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Wstępne szkolenia BHP zapoznają pracowników z najbardziej podstawowymi zasadami BHP obowiązującymi w każdej pracy. Za przyjęcie pracownika, który nie posiada ukończonego wstępnego szkolenia BHP, pracodawcy mogą grozić nieprzyjemne konsekwencje, wliczając w to karę pieniężną. Przeprowadzaniem wstępnych szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy zajmuje się odpowiednia firma działająca w branży BHP. Zapoznanie pracowników zaczynających pracę w danym zakładzie z obowiązującymi zasadami BHP jest istotne w zapobieganiu różnym niebezpiecznym sytuacjom i w utrzymywaniu bezpieczeństwa w firmie. Każdy pracodawca powinien pamiętać o obowiązkowym ukończeniu wstępnego szkolenia BHP przez pracownika, który ma zostać zatrudniony.
Ważność szkolenia BHP
Posiadanie ważnego okresowego szkolenia BHP jest obowiązkowe dla pracodawcy oraz pracowników wszelkiego rodzaju firm, przedsiębiorstw, zakładów a nawet instytucji. Istnieje kilka rodzajów szkoleń BHP, które są odpowiednio dopasowane do rodzaju wykonywanej pracy. Poszczególne rodzaje kursów z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy posiadają różne okresy ważności. Tak więc szkolenie BHP dla pracodawców i osób kierujących pracownikami powinny się odbywać co okres pięciu lat. Kurs dla pracowników inżynieryjnych, dla pracowników służby BHP oraz dla pracowników z narażeniem na niebezpieczne czynniki także posiada pięcioletni okres ważności. Z kolei szkolenia BHP dla pracowników administracyjnych i biurowych muszą być przeprowadzane raz na sześć lat. Najkrótszy okres ważności, bo tylko roczny, posiadają szkolenia BHP dla pracowników na stanowiskach robotniczych, głównie dlatego, że charakter ich pracy jest najbardziej narażony na niebezpieczeństwo pod względem wypadków. Kurs dla pracowników na stanowiskach robotniczych, których praca nie jest tak bardzo narażona na niebezpieczeństwa, jest ważny trzy lata.
Praca w branży BHP
Praca jako specjalista do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy wymaga od osoby posiadania odpowiednich kwalifikacji. Firma działająca w branży BHP zatrudnia odpowiednich specjalistów, którzy posiadają wiedzę oraz wykształcenie w zakresie pełnienia służby BHP. Można wyróżnić kilka szczebli pełnienia służby związanej z bezpieczeństwem i higieną pracy. Podstawowym szczeblem w firmie BHP jest bycie inspektorem do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy, potem można wymienić starszego inspektora do spraw BHP. Kolejnymi szczeblami kariery w branży BHP są specjalista do spraw bezpieczeństwa, starszy specjalista oraz główny specjalista do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy. Żeby rozpocząć pracę jako inspektor do spraw BHP należy posiadać zawód technika BHP, który zdobywa się poprzez ukończenie szkoły o odpowiednim profilu. Starszym inspektorem do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy można zostać po ukończeniu wyższego wykształcenia na kierunku związanym z BHP. Jedynie osoba posiadająca odpowiednie wykształcenie może prowadzić szkolenia BHP.